Stacja Annaberg, kiedyś i dziś

Szanowni, ostatnio było trochę śmieszkowania, teraz na poważnie.
Miejscowość Chałupki (woj. Śląskie), a precyzyjniej Annaberg, stała się od połowy XIX wieku ważną częścią Provinz Schlesien. Wraz z budową linii kolejowej Racibórz - Chałupki oraz Wodzisław Śląski - Chałupki, umożliwiła bezpośrednie połączenie Berlina z Wiedniem przez Śląsk. Była to również stacja graniczna, łącząca Królestwo Prus, później Cesarstwo Niemieckie z Cesarstwem Austro-Węgierskim.
W momencie wybuchu I wojny światowej, ta ważna magistrala kolejowa stała się szczególnie zatłoczona eszelonami z wojskiem armii niemieckiej. Kampanie na froncie rumuńskim, włoskim i prawdopodobnie również z Galicji, wymagały codziennych transportów w tym rannych żołnierzy...

Poniższe zdjęcie (stan z 5 marca 2020 roku) zrobiłem w tym samym miejscu, co nieznany fotograf, najprawdopodobniej w 1915 roku. Widzimy na nim skład z rannymi żołnierzami armii niemieckiej, podczas przerwy w podróży. Żołnierze reprezentują różne jednostki, między innymi pułk ułanów. Sądząc po wzorach umundurowania, fotografię najprawdopodobniej wykonano w połowie 1915 roku.
Jak również widać, część infrastruktury stacji przetrwała do dnia dzisiejszego, głównie wieża ciśnień.

Tak jak w 1915 roku, obecnie stacja w Chałupkach (Annaberg) dalej jest ważnym elementem europejskich połączeń kolejowych.

Pozdrawiam,
AS HISTORII

Artur Student
tel. 606-267-397, biuro@ashistorii.pl