Patronentragegurte 1914

Moja sylwetka historyczna została uzupełniona o kolejny element, tym razem tzw. Patronentragegurte. Mówiąc krótko- bandolierę.

W związku z powyższym kilka słów na jej temat. Bandoliera oczywiście służyła jako dodatkowe źródło podręcznej amunicji dla strzelca i w przypadku armii kajzera miała formę jednorazowego materiałowego pasa, zawieszanego na szyi (patrz załączona rycina). Ten element wyposażenia został wprowadzony do armii niemieckiej w 1907 roku i wykorzystywany (z tego co wiem) w praktycznie niezmienionej formie do 1945 roku. Patronentragegurte posiadał zaszytych 14 pięcionabojowych łódek (7,92 x 57 mm), rozmieszczonych  po 7 na stronę. Każda strona bandoliery posiadała kieszenie dwukomorowe i jednokomorowe. Ponadto, wczesny model posiadał u dołu po wewnętrznej stronie paski do przywiązania do ładownic, bądź pasa bojowego. Niemieckie bandoliery, były dostarczane w kartonowych pudełkach, mieszczące 4 sztuki (patrz link YT).  Więcej informacji na temat niemieckich bandolier znajdziecie w poniższych linkach:

https://www.youtube.com/watch?v=XRc1JJgmINA

https://lagrandeguerre.1fr1.net/t44131-patronentragegurte-bandouliere-pour-munitions-supplementaires

Egzemplarz w moim posiadaniu jest repliką produkcji Beklaidungsamt XIII z zaszytą pozbawioną cech bojowych amunicją mausera w formie dekoracyjnej.

 

 

Pozdrawiam, AS HISTORII

Artur Student
tel. 606-267-397, biuro@ashistorii.pl